Language and login selector start
Language and login selector end
Badischer Kunstverein

Badischer Kunstverein

Non-profit organization
Badischer Kunstverein
Waldstr. 3
76133 Karlsruhe
Germany
city map
hotel accommodation
 
tel +49-(0)721 - 28 226
fax +49-(0)721 - 29 773
Send E-mail
www.badischer-kunstverein.de
 
Opening hours:
Tu, We, Th, Fr  11:00-19:00
Sa, Su  11:00-17:00
Badischer Kunstverein

to top Artists most exhibited:
Artist Rank
Lutz Fezer  41055 5
Stephen Willats  742 5



to top Institution's artists also shown at:
Institution
  MoMA - Museum of Modern Art, USA 307 153
  Leo Castelli Gallery, USA 158 22
  Musée d´art contemporain de Montréal, Canada 148 126
  Kunstverein in Hamburg, Germany 136 135
  MoMA PS1, USA 126 178



 
Gallery news
Grace Schwindt at Badischer Kunstverein opens tomorrow
 
 Public exhibitions   2
26.09. - 23.11. (still more than 1 month)
Description and image Solo showGrace Schwindt - Only a free individual can create a free society

26.09. - 23.11. (still more than 1 month)
Description and image Solo showBeate Engl - Apparat / Atrium
 
Profile
Foundation year: 1818
Director(s): Anja Casser
Employees: Gabi Johannson, Hubert Distel, E. Ries, Barbara Lelonek, Nadja Quante, Jürgen Galli
 
 Catalogs
Stephen Willats - ART SOCIETY FEEDBACK
 
 Previous Exhibitions   212
2014
Description and image Solo showAnnette Wehrmann - Wir gucken fern, weil wir uns die Revolution nicht leisten können (We´re watching TV because we can´t
Description and image Solo showLaura Horelli - Returns / Atrium
Description and image Solo showIN A MIST / Michaela Melián
Description and image Group showKarin Michalski - The Alphabet of Feeling Bad & An Unhappy Archive
Description and image Group showWhat Were You Expecting, Mr. Milquetoast, a Plot?
Description Solo showUta Pütz - Shifted / Atrium

2013
Description and image Group showJahresgaben 2013/2014
Description and image Solo showPauline Boudry/Renate Lorenz - Patriarchal Poetry
Description and image Group showSlow Runner: Her Noise Archive II / Lichthof
Description and image Group showContinental Drift I & II - Konzeptkunst in Kanada: Die 1960er und 70er Jahre
Description and image Solo showJürgen Drescher - dig it
   Émilie Pitoiset / Hanna Schwarz

2012
Description and image Group showJahresgaben 2012/2013 / Editions 2012/2013
Description and image Solo showMiriam Cahn - Lachen bei Gefahr
Description and image Solo showThe Infinite Library (Daniel Gustav Cramer & Haris Epaminonda)
Description and image Solo showMarianne Wex - Weibliche und männliche Körpersprache als Folge patriarchalischer Machtverhältnisse
Description and image Solo showTanja Widmann - eine von euch
Description and image Solo showKaucyila Brooke - Do You Want Me To Draw You A Diagram?
Description and image Solo showRuth Ewan - Music Without Masters
Description and image Solo showEmily Wardill - Fulll Firearms

2011
Description and image Group showJahresgaben 2011 / 2012
Description and image Group showDenisa Lehocká & Boris Ondreička - Try to describe the colour of pure (still) water, my dear.
Description and image Solo showHamlet Hovsepian - Head, Itch, Washing Hair, Yawning, Biting Nails / Atrium
Description and image Solo showJanice Kerbel - Kill the Workers!
Description and image Solo showAna Roldán - Forms of Contemplation, Ideal Forms in Compositions / Atrium
Description and image Group showA Different Person
Description and image Solo showPages / Babak Afrassiabi & Nasrin Tabatabai - Two Archives / Atrium
Description and image Group showJacob Dahl Jürgensen & Simon Dybbroe Møller - FLOTSAM AND JETSAM
Description and image Solo showNANCY HOLT: SIGHTLINES

2010
Description and image Solo showStephen Willats - COUNTERCONSCIOUSNESS
Description and image Group showbeyond the frame / Kino im Lichthof
Description and image Group showKarl Holmqvist / Joachim Koester - HYMN TO PAN
Description and image Solo showThomas Straub - antiplastic / Atrium
Description and image Solo showTamás St.Auby - IPUT (Internationale Parallele Union der Telekommunikation - Superintendant: Tamás St.Auby)
Description and image Solo showTamás T. Kaszás - Invisible History of Exhibitions. Parallel Chronologies / Waldstraßensaal
Description and image Solo showSusanne M. Winterling - Through the looking glass

2009
Description and image Group showAnja Kirschner & David Panos - The Last Days of Jack Sheppard
Description Group showArchitektur als Erlebnis - Die Dammerstock-Ausstellung von 1929
Description and image Group showLutz Fezer und Daphne Walch - Confessions of Grass is Green and Girls are Pretty
Description and image Group showLEARN TO READ ART: A History of Printed Matter
  Solo showTariq Alvi - Dyslexic Dancer
Description and image Group showfreier Fall
Description and image Solo showMichaela Meise - Ding und Körper
  Solo showEva Linder

2008
Description and image Group showJAHRESGABEN 2008
Description and image Group showWhy here is always somewhere else
Description and image Solo showMika Taanila - On the Spot #4
Description and image Solo showJudith Hopf - Nose up!
Description and image Solo showHeike Bollig - On The Spot # 3
Description and image Group showRom Report
  Group showPositionen aus der HfG
Description and image Group showPop! goes the weasel
Description and image Group showJulia Brandes / Bastian Goecke - On The Spot #2

2007
  Solo showStrahlenwirkung II
Description and image Solo showSilke Stock - Hanna-Nagel-Preis 2007
Description and image Solo showAndrea Büttner - On The Spot # 1
Description and image Solo showMatts Leiderstam - Nachbild
Description Group showProjecting Time
Description Solo showDaniel Roth - Inland
Description and image Solo showCollier Schorr - Forests & Fields

2006
Description Solo showBarbara Denzler - Hanna-Nagel-Preisträgerin
Description Group showGEGENSTÄNDE / HANDLUNGSFORMEN - Verabschiedung von Angelika Stepken
Description Solo showCOLLIER SCHORR - Forests & Fields
Description Group showGunter Wesmman, Anne Stangier, Hans Benda: Nature Morte
Description and image Solo showDiethard Blaudzun: Westwall-Expedition I
Description and image Solo showCROSS KICK
Description and image Solo showHANNA MOHN - Köpfe
Description and image Solo showVICTOR ALIMPIEV - Wetterleuchten
Description and image Solo showARMIN LAMBERT - Alles für die Katz’
Description and image Group showMatthew Brannon, FOS, Laura Horelli - SOCIAL DESIGN
  Solo showRosa Barba
  Solo showErnst Caramelle

2005
Description Group showMITGLIEDERAUSSTELLUNG
  Solo showHanna-Nagel-Preisträgerin 2004 - Sabine Funke
Description and image Group showKRITISCHE GESELLSCHAFTEN TEIL IV - Ressources - Politics of Belief
Description and image Group showKRITISCHE GESELLSCHAFTEN - TEIL III. Ökonomien: Resistenzen
Description and image Group showKRITISCHE GESELLSCHAFTEN - II. GRENZENLOSE SOZIABILITÄT
Description and image Group showKRITISCHE GESELLSCHAFTEN
Description and image Group showEUROPÄISCHE KUNST IN DER SÜDWESTKURVE

2004
Description and image Group showJahresgaben 2004
  Solo showElke Wree - Hanna-Nagel-Preisträgerin 2004
Description and image Group showSETAREH SHAHBAZI / HANS ROGALLA / LUCIA MADRIZ
Description Group showJoelle Tuerlinckx / Willem Oorebeek - BILD, oder Mit dem Fuß in der Realität:
Description and image Group showSISTERS AND BROTHERS AND BIRDS SISTERS AND BROTHERS AND BIRDS
  Group showDE-REALIZE Karlsruhe
Description and image Solo showJEAN GIRAUD MOEBIUS

2003
  Solo showHanna-Nagel-Preis 2003 - Bernadette Hörder
Description and image Solo showKlaas Kloosterboer - BALLAST
Description and image Solo showLili Dujourie - Video´s 1972 ­ 1981
Description and image Group showOBJECTS IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR
  Group showGusztáv Hámos / Katja Pratschke - ACCIDENT
  Solo showLori Hersberger - SNOWBLIND
  Group showPARA>SITES Who is moving the global city?

2002
  Group showUncertain Signs ­ True Stories
  Solo showJochen Schambeck - well-oiled

2001
  Solo showRoss Sinclair - Selected Real Life
  Group showMondophrenetic
  Solo showThorsten Hallscheidt - remoteness
  Group showMit leichtem Gepäck - Positionen aus Antes – Klassen 1985-1999
  Solo showTimm Rautert - Bildanalytische Fotografie 1968-1974 und neue Arbeiten
Description Group show7 UP SET
Description Solo showAlfredo Jaar -
  Group showZeichnungen - Ueli Etter, Marc Brandenburg, Ursula Döbreiner
  Solo showChris Reinecke - 60er Jahre – Lidl Zeit
  Solo showEwa Partum - Retrospektive 1965-2000

2000
  Solo showFransje Killaars - FULLL COLOR
  Solo showHans- Nagel- Preis 2000 - Hannelore Neeb
  Solo showJarek Flicinski - Far Away
  Solo showSieglinde Bölz - Raumzeichen
  Group showTOPSPIN
  Group showKlasse Ernst Caramelle
  Solo showHarding Meyer
  Group showEuropäische Kulturtage 2000 - SansSouci- oder die Kunst der Entsorgung
  Solo showHans-Peter Feldmann - 1967-1993 die Toten
Description Solo showMartin Rosz - Der neue Romantiker
  Group showedit

1999
  Group showHanna- Nagel- Preisträgerinnen 1998 + 99
  Group showWelcome to the artwold
  Solo showHarald Kille - Werkgruppen 1998 und 1999
  Solo showHanspeter Münch - Malerei aus den Jahren 1996- 1999
  Group showDie Natur in zehn Kapiteln - Zeitgenössische tschechische Künstler
  Solo showRobert Schad „Dans“ - Skulpturen und Zeichnungen

1998
  Solo showBarbara Niggl- Radloff - Fotoarbeiten und Fotoinstallationen
  Solo showKarlsruher Ateliers - Christian Möller
  Solo showKarlsruher Ateliers - Patricia Waller

1997
  Solo showGustav Kluge - Wasserfarben ; Aquarelle 1979 bis 1997
  Solo show
Mic Enneper, Laboratorien – Installationen

1996
  Solo showAntoni Mikolajczyk - Lichtzeit
  Solo showStefan Hunstein
  Solo showEmil Wachter - Malerei und Zeichnungen 1955 - 1995
  Solo showRudolf Herz

1995
  Solo showThomas Lehnerer - Ethik ins Werk

1994
  Group showDie Erfindung der Natur - Max Ernst, Paul Klee, Wols und das surreale Universum
  Solo showMilan Kunc
  Solo showLeonardo Mosso - La Citta trasparente
  Solo showPeter Schlör

1993
  Solo showMatthias Wähner - Wege zum Ruhm
  Solo showJochen Gerz - Life after Humanism

1992
  Solo showSinje Dillenkofer - Fotoobjekte 1992
  Solo showSandro Chia

1991
  Solo showWalter Dexel - Bild, Zeichen, Raum
  Solo showBilder
  Solo showLiebe der ersten Menschen - Souvenirs aus dem Paradies

1990
  Solo showNorbert Prangenberg: Keramikskulpturen und Zeichnungen
  Solo showFranz Bernhard - Plastiken und großformatige Zeichnungen der achtziger Jahre
  Solo showThomas Werner - Bilder, Skulpturen, Reliefs
  Solo showJochen Kuhn
  Solo showRudolf Bonvie - Fotoarbeiten 1978/79

1989
  Solo showHubert Scheibl: Blind Compass
  Solo showPicasso: Die Lithographien
  Solo showRobert Michel

1988
  Solo showOtto Piene
  Solo showMarcel Odenbach - Stehen ist Nichtumfallen

1987
  Solo showDörte Eißfeldt - Lichtmontagen und Werkprozesse
  Solo showKatharina Sieverding - Bilder aus den Zyklen XXVIII - XI, 1987 - 1978
  Solo showRalf Cohen

1986
  Solo showJürgen Klauke - eine Ewigkeit, ein Lächeln
  Solo showEdmund Kuppel - Fotos, Filme, Maschinen
  Group showHorst Münch, Ulrike Nattermüller
  Solo showLe Corbusier, synthèse des arts - Aspekte des Spätwerks 1945-1965

1985
  Solo showLambert Maria Wintersberger - Bilder 1965 bis 1985
  Solo showGeorg Baselitz - Zeichnungen 1958 - 1983
  Solo showVolker Tannert - Bilder und Zeichnungen 1981 bis 1985

1984
  Solo showGeoffrey Hendricks

1983
  Solo showBruce Nauman
  Solo showHeribert Heere: Lucio Pozzi: Figurative Malerei

1982
  Solo showHerbert Kitzel - Arbeiten 1951-1978
  Solo showBoyd Webb

1981
  Solo showKarl Hubbuch

1980
  Solo showJoseph Beuys Zeichnungen Bildobjekte Holzschnitte
  Solo showMimmo Paladino

1979
  Solo showAntoni Tàpies - Werk und Zeit
  Solo showHarald Gruber - Gemälde, Gouachen, Zeichnungen

1977
  Group showKarlsruher Künstler
  Solo showEdmund Kuppel - der Standort des Betrachters
  Solo showGer van Elk
  Solo showJohn Hilliard - focus works 1975/76
  Solo showKlaus Ritterbusch - fotografische Variablen 1971 - 1975

1976
  Solo showGustav Seitz : Skulpturen und Handzeichnungen

1975
  Solo showJochen Gerz: Foto, Texte, The French Wall & Stücke
  Solo showGeorg Scholz - ein Beitrag zur Diskussion realistischer Kunst
  Group showGeschriebene Malerei

1971
  Solo showAlexander Calder: Mobiles, Stabiles, Bilder, Teppiche

1970
  Solo showArakawa
  Solo showFruhtrunk - Bilder 1952 - 1972

1968
  Solo showWilhelm Loth - kleine Plastik, Zeichnungen 1967-68

1965
  Solo showWilli Baumeister: Paintings and Drawings

1964
  Solo showArshile Gorky - Zeichnungen

1962
  Solo showMax Beckmann - die Druckgraphik

1955
  Solo showGerhard Marcks

1954
  Group showHans Brasch, Karl Schroeder- Tapiau
  Group showRudolf Riester und Karl Wenke
  Group showGedächtnisausstellung: Willi Egler, Theodor Esser, Rolf Lang, Wilhelm Nagel, Fritz Staufert
  Group showFriedrich Karl Gotsch und Walter Fischer
  Solo showAdolf Strübe
  Group showHeinrich Kley und Hanna Cauer

1953
  Group showOtto Dill / Hinrich Jepsen
  Group showKarl Albiker / Helene Albiker
  Group showEdvard Munch / Graf Leopold von Kalckreuth
  Solo showWilhelm Busch
  Group showWilhelm Schnarrenberger / Wolf Röhricht
  Solo showHans Kuhn

1952
  Solo showAlbert Haueisen
  Group showPaul Strecker - Siegfried Herforth
  Solo showOskar Moll

1951
  Group showHans Graef, Fritz Heidingsfeld, M. Henniger, Eva Hagemann
  Solo showHans Poelzig
  Solo showErnst Ludwig Kirchner
  Solo showGabriele Münter
  Group showBaumeister, Hoelzel, Kerkovius

1950
  Solo show
Erich Heckel
  Solo show
Otto Dix
 
Last update: 16 September 2014
  • ArtFacts.Net - your experienced service provider

    Since its start in 2001, ArtFacts.Net™ developed a sophisticated artist database through its collaboration with international art fairs, galleries, museums and artists.